Projekt realizowany jest w partnerstwie z firmą Joanna Ruks oraz Spółdzielnią Socjalną „Kostrzynianka” i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027.
Kwota dofinansowania UE: 1 451 454,31 PLN
Kwota całościowa projektu: 2 073 506,16 PLN
Głównym celem projektu jest integracja społeczno-gospodarcza 150 migrantów, którzy po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zostali objęci ochroną czasową i legalnie przebywają na terenie miasta Poznań oraz powiatu poznańskiego w województwie wielkopolskim. Projekt realizowany będzie w okresie od lipca 2024 r. do grudnia 2025 r.
Działania w projekcie:
1. Opracowanie Indywidualnych Planów Wsparcia
Każdy uczestnik projektu otrzyma wsparcie doradców zawodowych oraz konsultantów ds. kompetencji językowych, z którymi wspólnie stworzy spersonalizowany plan działań wspierających adaptację i integrację w Polsce.
2. Doradztwo specjalistyczne
Zapewnienie wysokiej jakości uniwersalnego doradztwa, które pomoże migrantkom i migrantom w pełnej adaptacji do polskich realiów społecznych i gospodarczych. Konsultacje obejmować będą m.in. wsparcie prawne, zawodowe oraz psychologiczne.
3. Podnoszenie kompetencji językowych
Organizacja kursów języka polskiego, które umożliwią migrantkom i migrantom skuteczną komunikację i ułatwią funkcjonowanie w społeczeństwie oraz na rynku pracy.
4. Podniesienie kompetencji zawodowych
Realizacja kursów zawodowych, dzięki którym uczestnicy projektu nabędą umiejętności potrzebne do podjęcia zatrudnienia na lokalnym rynku pracy.
5. Działania adaptacyjne i wspierające integrację społeczno-kulturalną
a) Zatrudnienie asystentów – wsparcie asystenckie w codziennym funkcjonowaniu, w szczególności w kontaktach z systemem edukacji, służbą zdrowia i innymi instytucjami publicznymi.
b) Kursy adaptacji społeczno-kulturowej – zapoznanie uczestników projektu z lokalnymi zwyczajami i kulturą, co ułatwi ich adaptację do życia w Polsce.
c) Klub Aktywności Społecznej – przestrzeń do budowania relacji z lokalną społecznością, wymiany doświadczeń oraz wspólnej aktywności społeczno-kulturalnej.
Oczekiwane rezultaty
– Podjęcie kształcenia przez uczestników projektu.
– Nabycie nowych kompetencji i kwalifikacji zawodowych.
– Zwiększenie szans na podjęcie zatrudnienia.
– Poprawa sytuacji społecznej uczestników, dzięki pełniejszej integracji z lokalną społecznością.
Projekt ma na celu nie tylko wsparcie indywidualnych migrantów, ale także budowanie spójności społecznej i wzmocnienie więzi pomiędzy nowymi mieszkańcami a lokalnymi społecznościami w Wielkopolsce.
Kontakt: migranci@1uniwersytet.pl
#FunduszeUE
Administratorem Państwa danych jest Fundacja na Rzecz Integracji Środowiska Akademickiego Jeden Uniwersytet z siedzibą w Ratajczaka 44, 61-728 Poznań, wpisanej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, pod numerem NIP: 7831709762. KRS: 0000497548. REGON: 302654512. Więcej informacji dotyczących administrowania Państwa danymi znajdą Państwo w Polityce Prywatności.